Liepkalnio slidinėjimo centre pasaulinio garso architektas Danielis Libeskindas su savo komanda pristatė planuojamo naujo sporto ir sveikatingumo centro Vilniuje projektą. Tai bus visas kompleksas pramogų, kuriomis galės naudotis ir vilniečiai, ir miesto svečiai. Žadama, kad projektas nebus brangus – jo sąmata turėtų siekti apie 2-2,5 mln. eurų.
Danielius Libeskindas pristatė naują projektą.
Bendradarbiauti kuriant naują turizmo traukos centrą „Studio Daniel Libeskind“ pakvietė Vilniaus miesto savivaldybė. Planuojamame centre, kuris veiks ištisus metus, lankytojai turės didelį sporto veiklų pasirinkimą ir žiemą, ir vasarą, o kartu tai bus ir rekreacinė bei kultūrinė erdvė visų amžiaus grupių lankytojams.
Žada nebrangų projektą
Anot A.Zuoko, D.Libeskindas Vilniuje lankosi ne pirmą kartą, nes apie šį projektą pradėta galvoti dar šių metų pradžioje. „Vicemero Jono Pinskaus vadovaujama komisija pradėjo darbą, kad turėtume objektą, kuris taptų traukos centru ne tik Lietuvoje“, – sakė A.Zuokas.
Mero teigimu, planuojama, kad prireiks 2-2,5 mln. eurų investicijų šiam projektui. Savivaldybė tvarkys viešąją infrastruktūrą – privažiavimus, stovėjimo aikšteles, o partneriai „Trade State“, kurie valdo kalną 20 metų, investuos dalį ir į šį projektą, taip pat investuoti turės ir „Start Vilnius“, nes turtas bus registruotas Vilniaus savivaldybės vardu. Projektas bus pradėtas kitąmet.
Pats D.Libeskindas prisipažino esąs susijęs tampriais ryšiais su Vilniumi – jis užaugo Lenkijoje, o jo žmonos giminės didelė dalis yra kilusi iš Vilniaus. „Žmonės manęs dažnai klausia, kodėl aš užsiimu tokiu mažu projektu, kuris yra mažiausias mano karjeroje. Bet aš sakau, kad man patinka šitas miestas. Buvau tiesiog įkvėptas šio gražaus kraštovaizdžio, puikaus miesto ir nuostabių žmonių. Mano tikslas buvo sukurti vilniečiams visus metus veikiantį centrą ir suteikti jam įkvepiančią architektūrinę formą, kuri derėtų su kalną supančia gamta“, – teigė D.Libeskindas.
Kompaktiškas ir atraktyvus
Anot architekto, projektuojamas objektas yra nedidelis, bet tikrai gali pritraukti daug žmonių iš aplinkui ir būtų naudojamas visais metų laikais. „Tai nebus labai brangus projektas, bet jis kompaktiškas ir labai atraktyvus“, – rodydamas būsimąjį projektą kalbėjo D.Libeskindas.
Tai bus ne tik sporto erdvė su slidinėjimo trasomis, bet ir restoranai, meno erdvė, kad atvykę žmonės galėtų pasėdėti, pasigrožėti vaizdais. Ypač kai ši vieta tam patogi tiek dėl savo reljefo, tiek dėl strategiškai patogios vietos – šalia oro uostas, netoli miesto centras.
Žmonės manęs dažnai klausia, kodėl aš užsiimu tokiu mažu projektu, kuris yra mažiausias mano karjeroje. Bet aš sakau, kad man patinka šitas miestas, – teigė D.Libeskindas.
„Labai svarbu kiekviename mieste sukurti tokių viešųjų erdvių, kurie trauktų ne tik dėl sporto, bet ir muzikos, meno ir kitų dalykų“, – teigė visame pasaulyje garsus architektas.
D.Libeskindo teigimu, pastato forma – lyg nedidelio brangakmenio. „Tai tikrai kuklus pastatas, bet jis kaip brangakmenis ir traukos centras trauks žmones. Ant stogo bus saulės energijos baterijos, kurios tieks energiją visam pastatui“, – kalbėjo architektas.
Vilniaus „Švyturys“
Kol kas pavadinimas tik pirminis, bet manoma, kad centras galėtų vadintis Vilniaus „Švyturiu“ – „Vilnius Beacon“.
„Vilnius Beacon“ – įkvėptas Lietuvos kraštovaizdžio grožio ir kuriamas Liepkalnyje, kurio viršukalnė yra aukščiausias miesto taškas. Šis projektas pagrįstas kontrastuojančia geometrija – centre yra apskrita erdvė su atvira sporto arena, o kraštuose – du pagrindiniai pastatai. Konstrukcijas jungia spiralinės laužtinės linijos, suteikiančios architektūrai dramatiškumo ir funkcionaliai tarnaujančios kaip saugūs perėjimai tarp centrinių dalių.
Pastatas su pagrindiniu įėjimu yra kalno šlaite, kurį atkartoja šlaitinio stogo linija ir vingiuotas fasadas – pro jį patenkama į centrinę areną. Viduje lankytojus pasitinka plati erdvė po atviru dangumi, kur galima rasti bilietų kasas, nuomos punktus, krautuvėles.
Šiaurės rytų kryptimi, natūraliai pratęsdamas kraštovaizdį, į kalno šlaitą vingiuota stogo linija įkonstruotas pagrindinis pastatas. Trijų aukštų konstrukcija atveria puikius panoraminius apačioje stūksančio miesto vaizdus. Pirmo aukšto atvirame priesalyje įrengtas Regioninio parko informacijos centras, o visa daugiafunkcinė erdvė ištisus metus gali būti naudojama renginiams ir konferencijoms. Antrame aukšte – nedidelė užkandinė su atvira terasa, iš kurios galima patekti tiesiai į rytinį šlaitą. Viršutiniame aukšte veikia gurmaniškos virtuvės restoranas, pro kurio į visas puses išeinančius langus lankytojai gali mėgautis įspūdingu vaizdu į miestą, apylinkes, horizontą.
Slidinėjimo trasos plečiasi
Anot J.Pinskaus, Liepkalnyje jau daug darbų padaryta. „Ta mintis, kad Vilniaus centre galima padaryti tokį traukos centrą, labai patraukli. Galima atvažiuoti per pietus ir paslidinėti“, – kalbėjo darbo grupei dėl šios teritorijos plėtojimo vadovaujantis vicemeras.
Pavilnių regioninio parko direktorė Vida Petiukonienė teigė, kad šis projektas yra puikus įrodymas, kad parkuose išties galima kažką kurti ir daryti. „Niekada neišsaugosime vertybių, jeigu jų nepažinosime“, – kalbėjo direktorė. Be paties centro, tęsis pažinimo takų sistema po visas Ribiškes.
D.Libeskindas – Lenkijos žydų kilmės JAV architektas, dekonstruktyvistas. Pagal jo projektus pastatyta muziejų, koncertų salių, universitetų, viešbučių, prekybos centrų, gyvenamųjų namų ir kiti pastatų įvairių šalyse. Vieni žymiausių: F.Nusbaumo muziejus Osnabriuke, Imperijos karo muziejus Mančesteryje, privati B.Veilio galerija Maljorkoje, Danijos žydų muziejus Kopenhagoje, bendrovės „Hyundai Developmenl Corporation“ administracinis pastatas Seule, Karo istorijos muziejus Drezdene ir daugelis kitų.
D.Libeskindas turi privačią architektūros studiją Berlyne ir Niujorke. Jis – architektūros asociacijos Londone, Jeilio, Toronto, Hamburgo, Harvardo, Pensilvanijos ir kitų universitetų kviestinis profesorius.
Šaltinis: www.15min.lt